W okresie od 01.04.2021 r do 31.03.2024 r. Fundacja Heros realizowała projekt pn. „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w okresie pandemii koronawirusa!” współfinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Miał on charakter ponadregionalny i obejmował swoim zasięgiem województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i mazowieckie.
Skierowany był do 280 osób z niepełnosprawnościami, pozostających bez zatrudnienia, w wieku aktywności zawodowej. Głównym celem projektu było zwiększenie szansy na zatrudnienie oraz wzrost integracji społeczno-zawodowej.
Rekrutacja uczestników do projektu przebiegała w sposób otwarty zgodnie z zasadą równości szans i płci, prowadzona była w trybie ciągłym.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie uzyskiwały informacje: telefonicznie, mailowo oraz osobiście w biurze projektu.
W ramach projektu prowadzone były m.in. takie formy wsparcia jak:
- poradnictwo zawodowe z powstaniem diagnozy potrzeb oraz Indywidualnym Planem Działania,
- doradztwo zawodowe,
- warsztaty kariery zawodowej,
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo prawne,
- wsparcie trenera aktywności zawodowej,
- szkolenia zawodowe,
- staże zawodowe – wsparcie opiekuna stażu.
W okresie wszystkich etapów wsparcia 203 osoby podniosły swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w szkoleniach zawodowych. Zorganizowano staże zawodowe dla 175 osób, w wyniku których wielu Beneficjentów Ostatecznych podjęło dalszą współpracę z pracodawcą. Ponadto dzięki działaniom pośrednika pracy 114 osób podjęło zatrudnienie na lokalnym rynku pracy co stanowi odsetek 41% wśród wszystkich Beneficjentów biorących udział w projekcie. Stosunek zatrudnienia przez większość Beneficjentów utrzymywany jest obecnie. Cele projektu zostały zrealizowane.
Projekt pn. „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w okresie pandemii koronawirusa!” przyczynił się nie tylko do aktywizacji zawodowej. Dzięki wsparciu otrzymanemu w projekcie Beneficjenci przeszli ścieżkę reintegracji społeczno-zawodowej, która pozwoliła im na odbudowanie poczucia własnej wartości, zmotywowała do działania i pomogła zdobyć nowe umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych i zawodowych, tym samym zmieniając w zasadniczy sposób ich sytuację życiową oraz podnosząc jakość życia w wymiarze psychologicznym, ekonomicznym i społecznym. Dzięki kompleksowej obsłudze, przygotowaniu oraz skierowaniu odpowiednich kandydatów na wolne miejsca pracy nastąpiła pozytywna zmiana w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami przez pracodawców i nabrania przez nich pozytywnego stosunku do tej grupy osób.
Wszystkim Uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za aktywną współpracę.
31 marca 2024